Przejdź do treści
Strona główna » Jak podać karpia na wigilię

Jak podać karpia na wigilię

    Wigilia, a właściwie kolacja wigilijna jest dniem, kiedy na naszych stołach króluje karp. W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia wiele pań domu wertuje książki kucharskie, aby znaleźć w nich karp przepisy. Większość karp przepisy to przepisy na karpia smażonego, ale są wśród nich także przepisy, które pozwalają przygotować z tej ryby wiele innych, smacznych i interesujących dań.

    Oryginalną propozycją podania karpia jest odnaleziony w starych zapiskach karp przepisy na karpia na niebiesko. Aby uzyskać efekt niebieskiej ryby musimy oczyszczonego karpia zalać w płytkim naczyniu gorącym octem i pozostawić na kilka minutach. Pod wpływem octu białe mięso karpia nabierze niebieskiego koloru. Rybą w takim kolorze na pewno uda nam się zaskoczyć swoich gości.

    Wśród karp przepisy możemy znaleźć przepis na karpia marynowanego. Do przygotowania karpia według tego przepisu potrzebny nam będzie karp o wadze około dwóch kilogramów, trzy łyżki mąki, 3 łyżki posiekanej natki z pietruszki, sok z cytryny i olej do smażenia. Do przygotowania marynowanego karp przepisy potrzebujemy także pół szklanki czerwonego wina, szklanki czerwonego octu winnego, dwóch ząbków czosnku i pieprzu. Z oczyszczonego karpia wykrawamy filety, skrapiamy je sokiem z cytryny, nacieramy solą i odstawiamy na dwie godziny. Następnie rybę osuszamy, dzielimy na mniejsze kawałki, oprószamy mąką i smażymy na złoty kolor. Usmażone kawałki ryby przekładamy do głębokiego naczynia. Wino łączymy z octem, dodajemy obrane ząbki czosnku i pieprz, przykrywamy i gotujemy przez dziesięć minut. Gorącą zalewą zalewamy rybę, przykrywamy folią. Przygotowując danie według tego karp przepisu za przygotowanie karpia musimy zabrać się trzy dni przed wigilią. Tyle czasu ryba musi spędzić w marynacie. W dniu wigilii usmażoną rybę wyjmujemy z marynaty, układamy na płaskim półmisku, leciutko polewamy odrobiną oliwy z oliwek i posypujemy drobno posiekaną natką z pietruszki.

    Karpia na wigilijny stół w wielu domach podaje się w bardzo różnej postaci. Popularną formą jest karp smażony, ale często panie domu przygotowują także karpia w galarecie, który także może być przygotowany w kilku wersjach. Jedna z tych wersji to galantyna z karpia. Galantyna z karpia to faszerowana, a następnie gotowana i zalewana warstwą galarety skóra z karpia. Do faszerowania używa się mięsa z karpia, które oddziela się od skóry. Jeżeli nie potrafimy oddzielić skóry od mięsa to taką galantynę możemy przygotować zawijając mięso w bawełnianą ściereczkę lub w kawałek gazy. Galantynę podajemy na zimno z dodatkiem sosu chrzanowego, sosu tatarskiego lub startego chrzanu. Przed podaniem półmisek z galantyną dekoruje się podzieloną na plasterki cytryną, natką z pietruszki i ugotowanymi na twardo jajkami. Z mielonego mięsa karpia możemy przygotować pulpety, które po ugotowaniu także możemy zalać galaretą. Wywar na galaretę można ugotować z włoszczyzny i z łbów karpia lub tylko z samej włoszczyzny. Jeśli używamy tylko włoszczyzny konieczny będzie dodatek żelatyny.

    Dodaj komentarz