Przejdź do treści
Strona główna » Kołowrotki

Kołowrotki

    Wędkarstwo to wyjątkowa pasja. Często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Już bardzo mali chłopcy potrafią godzinami, cierpliwie wpatrywać się w spławik lub drgającą szczytówkę, kiedy to z tatą lub dziadkiem jadą na ryby. W ten sposób łapią „bakcyla”, który przez całe życie nie pozwoli już o sobie zapomnieć.

    Ryby można łowić praktycznie wszędzie, zarówno na zbiornikach śródlądowych, jak również na morzu. Trzeba oczywiście dysponować odpowiednimi dokumentami uprawniającymi do legalnych połowów, ale także niezawodnym sprzętem, który pomoże w sprawnym łowieniu ryb. Nieodzownym narzędziem jest wędka, ale musi ona być uzbrojona w niezbędne akcesoria. Dobrej jakości kołowrotki, na pewno muszą znaleźć wśród innych akcesoriów wędkarskich.

    Branża wędkarska bardzo prężnie się rozwija. Producenci wprowadzają na rynek coraz to nowsze rozwiązania technologiczne i nowinki dla wędkarzy. Kołowrotki to najczęściej modernizowane elementy, ale to przecież często od ich niezawodnego działania zależy powodzenie połowów. Dla osoby niedoświadczonej, dopiero co rozpoczynającego swoją przygodę z wędkarstwem zwykle wybór właściwego sprzętu może być nieco kłopotliwy. Najlepiej, aby zwrócił się o pomoc do doświadczonego wędkarza lub specjalistycznego sklepu, gdzie fachowiec pomoże dobrać odpowiednie akcesoria. Laik może się porządnie zdziwić, ile rodzajów wędek, spławików, przynęt i innych elementów może potrzebować, żeby udać się na udany połów. Ważna jest nie tylko grubość żyłki, sprawnie działające kołowrotki, dobór odpowiedniej przynęty, ale także zastosowana technika łowienia. Inaczej łowi się ryby słodkowodne, a w inny sposób drapieżniki. I to trzeba brać przede wszystkim pod uwagę.

    Kołowrotki, które są używane podczas połowu śródlądowego na łowiskach, przeznaczone do połowu ryb karpiowatych, to zwykle dość solidne urządzenia. Cechują się przede wszystkim bardzo pojemną szpulą, mogącą pomieścić minimum 200 metrów żyłki. Powinny być wyposażone w precyzyjny hamulec. Zapobiegnie to ewentualnemu zerwaniu się ryby. Standardem w wędkarstwie karpiowym są kołowrotki z wolnym biegiem, które zwłaszcza świetnie sprawdzają się przy dalekich rzutach z brzegu, ale także przy holowaniu złapanego karpia. Decydując się na połów tego gatunku ryby, należy zwrócić szczególną uwagę na przełożenia, czyli jeden z parametrów wskazujących na prędkość zwijania żyłki. Kołowrotki karpiowe powinny charakteryzować się wartością około 4,7:1. Ma to kluczowe znaczenie przy holowaniu ryby do brzegu i im wyższe przełożenie, tym większe prawdopodobieństwo jej doholowania, zakończone sukcesem. Nieco inną budową cechuje się sprzęt i technika stosowana przy połowie ryb drapieżnych. Łowi się je także z gruntu. Wędkę ustawia się na wprost wody, a kołowrotek pozostawia nie zamknięty, aby w momencie „uderzenia” ryby na przynętę, nie zniechęciła jej hamująca nagle żyłka.

    Łowienie ryb wbrew pozorom to nie jest nudne, wielogodzinne wpatrywanie się w lustro wody. To przede wszystkim profesjonalna wiedza o poszczególnych gatunkach ryb i ich upodobaniach, która procentuje skutecznym połowem.

    Dodaj komentarz