Przejdź do treści
Strona główna » Najlepsze żyłki

Najlepsze żyłki

    Łowienie ryb wiąże się dla każdego wędkarza z pewnymi stałymi wydatkami i inwestycjami. Każdy wędkarz posiada swój sprzęt i potrzebne do niego elementy. Jednym ze składników sprzętu wędkarskiego jest żyłka, czyli cienka linka przeznaczona do łowienia ryb. Żyłki wykonywane są z tworzyw sztucznych, istnieją różne jej rodzaje takie jak miękkie, twarde, nie skręcające się,o różnej rozciągliwości czy stosowane do różnych metod połowu.

    Przy zakupie żyłki istotna jest wiedza o tym jakiej grubości powinna być żyłka, ile metrów żyłki wejdzie na dany kołowrotek czy jaką rybę łowić na jaką żyłkę. Żyłka powinna być niewidoczna dla ryb. Żyłki wędkarskie były kiedyś tworzone z końskiego włosia lub jedwabiu, obecnie materiałem jest tworzywo sztuczne, które nie zawiedzie nawet przy połowie dużych ryb.

    Należy rozróżnić od żyłki plecionkę, która jest zwojem cienkich nitek, które są nierozciągliwe i bardziej wytrzymałe od żyłki. Dobra żyłka jest do zdobycia w każdym sklepie wędkarskim za kwotę kilkunastu złotych, z kolei plecionka dobrej jakości może kosztować nawet ponad sto złotych. Plecionka jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne czy zużycie, natomiast żyłka już po jednym sezonie jest zazwyczaj poobcierana, sparciała i poskręcana.

    Plecionka jest praktycznie nierozciągliwa. Niestety wadą plecionki jest fakt, że zrywa się całkowicie niespodziewanie, a w przypadku żyłki jest to możliwe do przewidzenia. Dodatkowo plecionka chłonie wodę, co sprawia, że na dużym mrozie powoduje zamarzanie w przelotkach oraz na kołowrotku.

    Z kolei żyłka jest trudniej dostrzegana przez ryby. Sprawia to, że grubość i kolor żyłki dobiera się pod względem metody połowu oraz rodzaju łowionych ryb. Dodatkowo wytrzymałość żyłki maleje w miejscach jej wiązania. Żyłki różnią się między sobą grubością, twardością, elastycznością i kolorem. Zapewnia to idealny dobór do wymagań każdego wędkarza.

    Rozróżnia się żyłki spinningowe (spin), morskie(sea) i spławikowe (match). Każda z tych żyłek ma swoje właściwości i dodatkowo różne rozmiary(przekrój żyłki), które ma na celu dopasowanie do określonych metod połowu. Najcieńsze żyłki to nawet 0,06 mm i wytrzymałość do 0,5 kg. Natomiast najgrubsze stosowane w polskich łowiskach żyłki mają 0,5 mm. Bardziej wytrzymałe są plecionki, które przy grubości 0,06 mm można wyłowić nawet 10-kilogramową rybę.

    Żyłki kupowane przez wędkarzy są zazwyczaj bardzo odporne na ścieranie. Sklepy oferują żyłki nie tylko różnej średnicy, ale i różnych kolorów, a nawet z przeznaczeniem na konkretny gatunek ryby i konkretną metodą połowu taką jak spławikowa, karpiowa, gruntowa czy spinning. Sprawia to, że każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Żyłki i plecionki to podstawowy sprzęt każdego wędkarza. Różnorodność wyboru pozwala dostosować je do wybranego łowiska czy stosowanej metody łowienia. W sklepach wędkarskich można zaopatrzyć się w żyłki i plecionki spinningowe, żyłki wędkarskie uniwersalne, żyłki wędkarskie na pstrąga, żyłki wędkarskie na morze, żyłki wędkarskie do metody spławikowej, wszystkie w różnym przedziale cenowym.

    Dodaj komentarz