Przejdź do treści
Strona główna » Pstrąg przepisy

Pstrąg przepisy

    Pstrągi należą do ryb słodkowodnych. Wyróżniają się wyjątkowo delikatnym mięsem, co sprawia, że pstrąg przepisy cieszą się wyjątkową popularnością. Wiele pstrąg przepisy to przepisy stare, sięgające swoimi korzeniami tradycji kuchni staropolskiej.

    Są oczywiście także i pstrąg przepisy znacznie młodsze, w tym także te pochodzące z końca XIX wieku, których możemy poszukiwać w książkach kucharskich, których autorką jest Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Książki kucharskie Lucyny Ćwierczakiewiczowej z pstrąg przepisy cieszyły się pod koniec XIX wieku ogromną popularnością. Do najnowszych pstrąg przepisy należą te współcześnie zamieszczane w książkach kucharskich, na stronach internetowych i w kobiecych czasopismach. Wiele z tych pstrąg przepisy to przepisy nowatorskie, w których pstrąg łączony jest na przykład z łososiem.

    Pstrąg może być przyrządzony w bardzo różnorodny sposób. W okresie lata, kiedy tak bardzo chętnie spędzamy czas na biesiadach przy grillu warto przyrządzić go właśnie w ten sposób. Ale równie wybornie będzie smakował usmażony na patelni lub upieczony w piekarniku. Pstrąga można także ugotować i podać w galarecie. Do dań z pstrąga pasuje majonez, ziołowe masło i aromatyczne zioła.

    Moja propozycja na przygotowanie dania z pstrąga to pstrąg gotowany w białym winie. Do przygotowania potrawy potrzebujemy pstrąga o wadze około jednego kilograma, półtorej szklanki białego wina wytrawnego, czterech porów, półtorej łyżki masła, pół szklanki śmietanki, łyżkę mąki, soli i pieprzu. Rybę myjemy, oczyszczamy, odcinamy głowę, płetwy i ogon, płuczemy. Przygotowaną rybę kroimy na porcje, posypujemy lekko solą i pieprzem. Z porów odcinamy zielone części liści, białe oczyszczamy i płuczemy, a następnie kroimy w krążki. W płaskim rondlu rozgrzewamy masło i dusimy pory do miękkości. Do miękkich porów wlewamy wino, dodajemy sól i zagotowujemy. Do wrzącego wina wkładamy porcje pstrąga, przykrywamy i gotujemy około 15-20 minut. Po ugotowaniu rybę delikatnie wyjmujemy z wywaru, układamy na ogrzanym półmisku i trzymamy w ciepłym miejscu, aby nie wystygła. Redukujemy sos, czyli zwiększamy płomień, zagotowuje i gotujemy aż połowa sosu odparuje. Odparowany sos przecieramy przez sito lub miksujemy, podgrzewamy, dodajemy do niego śmietankę, którą wcześniej rozmieszaliśmy z mąką, zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Próbujemy i ewentualnie dodajemy jeszcze trochę soli i pieprzu. Gotowym sosem polewamy ułożoną na półmisku rybę. Tak przygotowanego pstrąga podajemy z ziemniakami z wody, zieloną sałatą lu surówką z czerwonej kapusty.

    Pstrągi zaliczane są do rodziny łososiowatych. Podobnie więc do łososi należą do ryb o wyjątkowych wartościach odżywczych. Są bardzo bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. W naszym kraju występuje pstrąg potokowy, tęczowy i źródlany. Wszystkie należą do ryb słodkowodnych. Pstrąg tęczowy, którego można spotkać w polskich sklepach pochodzi ze stawów hodowlanych. Polska przoduje pod względem ilości hodowli pstrąga tęczowego. To ryba smaczna i zdrowa.

    Dodaj komentarz