Przejdź do treści
Strona główna » Wędki spinningowe

Wędki spinningowe

    Spinning, obok wędkarstwa muchowego i spławikowo-gruntowego, to jedna z metod łowienia ryb. Technika ta nie jest łatwa, wymaga od wędkarza dużego doświadczenie i sprawności fizycznej. Metodę spinningową można stosować na wodach stojących, jeziorach, stawach, ale także na rzekach czy morzu. Za jej pomocą łowi się głównie ryby drapieżne, szczupaki, sandacze czy bolenie.

    Nastawiając się na spinningowanie, trzeba przygotować odpowiedni do tego sprzęt. Klasyczna wędka na nic się tu przyda. Potrzebne jest solidne i trwałe wędzisko. Wędki spinningowe zwykle składają się z dwóch części, a zdarzają się trzyczęściowe z wymienną szczytówką. Wykonane są z włókna węglowego, które cechuje się wyjątkową trwałością. Wędki spinningowe muszą charakteryzować się dużą sprężystością. Napięcia, które występują podczas stosowania tej trudnej techniki łowienia, przy kiepskiej jakości wędce, słabo uginającej się, mogłyby doprowadzić do jej złamania.

    Technika spinningowa różni się diametralnie od innych metod łowienia ryb. Kiedy są na to sprzyjające warunki, nie ma w pobliżu żadnych drzew i zarośli, wędkarz wyrzuca znad głowy żyłkę ze sztuczną przynętą, a następnie za pomocą solidnego kołowrotka rozpoczyna holowanie przynęty. Jeżeli jednak teren nie pozwala na tak efektowne wyrzucenie żyłki, wykonuje się boczny rzut, mniej efektywny, ale też często skuteczny. Wędki spinningowe wyposaża się w charakterystyczne dla tej metody połowu przynęty. Mogą to być woblery, które wyglądem przypominają małe rybki. Cechą charakterystyczną takiego wabika, jest jego praca, tak zwane telepanie. Większość z nich jest wyposażona w dziób, rodzaj steru, który odpowiada za kontrolowane schodzenie na dno. Ten rodzaj przynęty najczęściej jest wykorzystywany przez wędkarzy, jednak wędki spinningowe można uzbroić także w inne przynęty. Kopyto jest jedną z tych, która rewelacyjnie sprawdza się podczas spinningowania. Kształtem przypomina małą, błyszczącą rybkę. Podczas holowania przez wędkarza doskonale pracuje, porusza się niemal jak ta prawdziwa. Prawdopodobnie w tym tkwi tajemnica skuteczności tej przynęty.

    Kiedy już mamy odpowiednio dobraną przynętę, możemy zapolować na szczupaka lub innego drapieżnika. Po wyrzucie żyłki, wędkarz rozpoczyna ściąganie przynęty. Niezwykle ważna jest technika jej prowadzenia. Trzeba tę czynność wykonywać z dużym wyczuciem i zaangażowaniem, raz wolniej, raz szybciej, aby zachęcić ewentualną rybę do ataku na przynętę. Jeśli wędki spinningowe zostały wyposażone w przynętę opadająco na dno zbiornika, należy poczekać aż swobodnie opadnie, a następnie rozpocząć zwijanie. Można, kilkakrotnie energicznie podciąć, jednocześnie nie zapominając o zwijaniu. Taka metoda powinna zaowocować złowieniem wymarzonej ryby.

    Wędki spinningowe i metoda łowienia ryb za ich pomocą w niczym nie przypomina nudnego wpatrywania się w lustro wody i ruch spławika w oczekiwaniu na branie. To aktywne działanie, często wymagające siły fizycznej i samozaparcia, ale efekt tej pracy to zwykle piękna, drapieżna ryba na haczyku.

    Dodaj komentarz