Przejdź do treści
Strona główna » Dorsz przepisy

Dorsz przepisy

    Dorsz jest rybą o wyjątkowo delikatnym i chudym mięsie. Wśród przepisów na potrawy z ryb nie brakuje także i dorsz przepisy. Z mięsa dorsza można przygotować naprawdę bardzo wiele potraw, stąd dorsz przepisy na zupę z dorsza, kotlety, czy pulpety.

    Znaleźć można także dorsz przepisy na dorsza w warzywach (i nie jest to tylko popularna ryba po grecku) z wykorzystaniem sezonowych warzyw i dorsz przepisy na dorsza w galarecie. Krajem, w którym dorsz jest najbardziej popularny jest Portugalia. Mówi się nawet, że w tym kraju istnieje 365 dorsz przepisy. Czy to prawda nie sprawdzałam, jedno jest pewne: dorsz przepisy jest całe mnóstwo, znajdziemy je w książkach kucharskich, w prasie i na poświęconych tematyce kulinarnej blogach.

    Dorsze należą do ryb morskich, które żyją w chłodnych wodach. Można go spotkać w Morzu Bałtyckim, jednak najwięcej dorszy żyje w okolicy Arktyki i tam odławia się ich największą ilość. Sezonowo jest łowiony także w wodach Bałtyku. Mięso dorszy jest białe, bardzo delikatne, ma delikatny zapach. Ryba jest dostępna przez cały rok, część dostaw to dorsze z Morza Bałtyckiego, pozostałe z Arktyki. Mięso dorsza jest bardzo wartościowe pod względem odżywczym. Zawiera wysoką ilość wartościowego białka i cennych składników mineralnych. Wśród składników mineralnych jest wyjątkowo bogatym źródłem selenu i fosforu. Zawiera także cenne i niezbędne witaminy: witaminę D i witaminę B12. Dorsz to również doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Ze względu na zawartość witaminy D i kwasów omega-3 powinien być spożywany przynajmniej raz w tygodniu, jesienią i zimą jeszcze częściej. Wątrobę z dorszy wykorzystuje się do produkcji tranu. W sprzedaży dostępny jest dorsz mrożony, świeży i wędzony. Świeży dorsz w sklepie powinien być przechowywany w lodzie. Dorsz świeże sprzedawane są jako całe tuszki, mrożony w postaci całej tuszki lub filetów. Wygodniej przygotowuje się potrawy z filetów. Należy unikać kupowania dorszy w glazurze, zwłaszcza jeśli warstwa tej glazury jest gruba.

    Moja propozycja to dorsz zapiekany pod kołderką z żółtego sera. Potrzebujemy cztery kostki dorsza, sto gram żółtego startego sera, soku z cytryny, łyżki musztardy, pół szklanki śmietany, dwóch jajek, soli, pieprzu, papryki, gałki muszkatołowej i oleju do smażenia. Rybę skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy solą i pieprzem. Od żółtek oddzielamy białka i ubijamy je na sztywną pianę. Żółtka łączymy z musztardą, śmietaną, startym serem, wsypujemy pieprz, sól i startą gałkę muszkatołową, delikatnie mieszamy z ubitą na sztywno pianą z białek. Kostki ryby układamy w wysmarowanym naczyniu do zapiekania, smarujemy otrzymaną masą (trochę zostawiamy), po wierzchu posypujemy papryką i smarujemy pozostałą masą. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy do chwili, aż utworzy się rumiana skorupka. Gotowe danie podajemy ziemniakami z wody i pokrojonymi na ćwiartki pomidorami.

    Myślę, że niewiele osób w naszym kraju wie, że z powodu dorsza w latach pięćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wielu doszło do wybuchu tak zwanej wojny dorszowej pomiędzy Wielką Brytanią a Islandią.

    Dodaj komentarz