Przejdź do treści
Strona główna » Jezioro Czarne

Jezioro Czarne

  W granicach administracyjnych Olsztyna, miasta leżącego w województwie warmińsko-mazurskim, położone jest Jezioro Czarne. Jezioro Czarne sąsiaduje z miejskim parkiem i zabudowaniami osiedla Nad Jeziorem Długim. Ściślej rzecz ujmując, Jezioro Czarne wciśnięte jest w dwa inne jeziora: Jezioro Długie, od którego są nazwę wzięło osiedle mieszkaniowe i między jezioro Ukiel.

  Jezioro Czarne ma niewielką powierzchnię, zajmuje zaledwie półtora hektara. Jezioro Czarne ma głębokość 7 metrów. Jezioro Czarne charakteryzuje łagodna i regularna linia brzegowa. Jego brzegi porośnięte są szuwarami, w których przeważają trzciny.

  Położenie Jeziora Czarnego sprawia, że jest ono miejscem bardzo popularnym wśród mieszkańców Olsztyna. Wody Jeziora Czarnego mają trzecią klasę czystości. Raczej więc nie nadają się do zażywania w nim kąpieli. Od kąpieli może odstraszać także jego muliste dno. Nad jeziorem można często spotkać licznych wędkarzy. Jednak nie udało się od nich uzyskać informacji, jakie konkretnie ryby można łowić w jeziorze Czarnym.

  Samo miasto Olsztyn na terenie, którego położone jest Jezioro Czarne jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Miasto leży na kilku interesujących szlakach turystycznych, wśród których są szlaki o znaczeniu międzynarodowym. Jednym z nich jest Europejski Szlak Gotycku Ceglanego oraz polska część słynnej, prowadzącej do Santiago de Compostella, Drogi Świętego Jakuba. Miasto jest pełne bardzo interesujących zabytków nie tylko gotyckich. Miasto leży nad trzema rzekami, jedna z nich jest rzeka Łyna przez, którą wytyczony został popularny w okresie lata szlak kajakowy „Łyną przez Olsztyn”.

  W granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się aż 16 jezior, w tym wspomniane Jezioro Czarne. Większość olsztyńskich jezior znajduje się w zachodniej części miasta. Zlewnia Jeziora Czarnego zajmuje powierzchnię prawie trzynastu hektarów. Na jej części zostało zbudowane boisko sportowe. Władze miasta urządziły także na części terenu zajmowanego przez zlewnię jeziora miejski park. Jezioro Czarne położone jest na wysokości 103 metrów nad poziomem morza. Jego linia brzegowa nie jest imponujących rozmiarów, mierzy zaledwie czterysta pięćdziesiąt metrów.

  Wśród licznych jezior położonych w granicach administracyjnych Olsztyna wędkarze szczególnie sobie cenią jezioro Kortowskie. Wędkarzy przyciąga nad brzegi tego jeziora duża ilość leszczy. Mieszkańcy Olsztyna i okolic bardzo chętnie wypoczywają nad brzegami jeziora Ukiel, które jest przez mieszkańców nazywane także jeziorem Krzywym. Jezioro Ukiel charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową, pełną półwyspów i zatok. To także jezioro chętnie odwiedzane przez wędkarzy. W wodach tego jeziora żyją okonie, węgorze, leszcze, sieje i szczupaki. Wędkarze mają więc tutaj co robić. Spośród olsztyńskich jezior, jezior Ukiel ma największą powierzchnię. Jego brzegi są dobrze zagospodarowane. Nad brzegami funkcjonują przystanie kajakowe i żeglarskie, działają liczne ośrodki wypoczynkowe.

  Dodaj komentarz