Przejdź do treści
Strona główna » Jezioro Glinki

Jezioro Glinki

    Na terenie województwa lubelskiego, na pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położona jest miejscowość Okuninka. Otaczają ją wody jeziora Białego i nie tylko. Zaledwie kilkaset metrów o Okuninki leży Jezioro Glinki. Jezioro Glinki usytuowane jest w północno-wschodniej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

    Jezioro Glinki sąsiaduje z najbardziej znanym jeziorem pojezierza, z jeziorem Białym oraz z czterema innymi jeziora. Z jeziorem sąsiaduje także jezioro Lipieniec, Święte, Włodawskie i Orchowo. Powierzchnia Jezioro Glinki wynosi czterdzieści siedem hektarów. W najgłębszym miejscu Jezioro Glinki mierzy niemal dziewięć metrów.

    Położone bardzo pięknie jezioro przyciąga latem bardzo wielu turystów. Jezioro cieszy się wśród turystów popularnością nie tylko ze względu na swoje piękne położenie, ale także ze względu na bliskie sąsiedztwo Okuninki. Wieś ma charakter wsi letniskowej, jest doskonale przygotowana na przyjęcie bardzo dużej liczby turystów. Turyści, którzy zamierzają wypoczywać nad jeziorem Glinki bez trudu znajdą w Okunince i jej najbliższej okolicy ośrodki wypoczynkowe. Na turystów czekają także prywatne kwatery i pola namiotowe. Od wiosny do końca lata w Okunince i jej najbliższych okolicach na turystów czekają także liczne restauracje, dyskoteki i kawiarnie. Bez trudu można wynająć sprzęt pływacki. Nad brzegi jeziora Glinki bez trudu dotrą nie zmotoryzowani turyści. Wieś Okuninka na dobre połączenie ze stolicą województwa, Lublinem, ale także z Włodawą. Białą Podlaską, Zamościem, Chełmem i Włodawą. Osoby, które nie chcą nad jezioro dojeżdżać z Okuninki mogą rozbić namiot nad samy brzegiem jeziora glinki.

    Jezioro Glinki otoczone jest od wschodniej części pięknym lasem sobiborskim. Jesienią jest to raj dla grzybiarzy. Nad jezioro przybywa zawsze także bardzo dużo wędkarzy. W jego wodach żyją karpie, okonie, sumy, szczupaki, sandacze i liny. To gatunki spotykane najczęściej, rzadziej występują karasie pospolite i srebrzyste, krąpie, węgorze. To i tak jeszcze nie wszystkie gatunki. W sumie doliczono się w wodach jeziora obecności 25 gatunków ryb. Mimo dużego natężenia ruchu turystycznego jezioro ma może poszczycić się drugą klasą czystości wód. Najlepszym dowodem na czystość wód w jeziorze są żyjące w nim raki, które jak wiadomo, żyją tylko w bardzo czystej wodzie. Raków jest zresztą całkiem sporo. Dla turystów dostępne są tylko trzy brzegi jeziora. Jeden brzeg, zachodni, jest dla turystów nie osiągalny. Jest on bowiem porośnięty grążelami i trzcinami, a do tego grząski. Nieskażona przyroda, cisza – to największe atuty jeziora Glinki. Dla turystów po raz pierwszy przybywających nad jezioro Glinki zaskoczeniem może być kolor jego wód. Wody w jeziorze mają kolor brązowy. To one nadały nazwę jezioru. Ciche, pięknie położone, a do tego zasobne w ryby jezioro Glinki to raj dla spragnionych ciszy turystów i wędkarzy. Pobyt nad tym jeziorem na pewno warto polecić wszystkim miłośnikom wypoczynku na łonie przyrody, wszystkim, którzy chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku.

    Dodaj komentarz