Przejdź do treści
Strona główna » Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

    W 1971 roku na Nysie Kłodzkiej ( lewobrzeżny dopływ Odry) zostały wybudowany zbiornik retencyjny. Zbiornik ten zyskał miano Jezioro Nyskie. Zamiennie jezioro jest nazywane także jeziorem Głębinowskim. Jezioro Nyskie pod względem administracyjnym należy do gminy Nysa.

    Zanim mógł zostać wybudowany zbiornik retencyjny konieczne było wysiedlenie mieszkańców z kilku wsi położonych na terenie gminy. Po wysiedleniu mieszkańców tereny zostały zatopione. Wśród zalanych wsi pod przyszły zbiornik retencyjny znalazła się wieś Miedniki i Brzeziny. Wsie zalewano całkowicie, na życzenie mieszkańców ówczesne władze przenosiły jedynie znajdujące się w nich cmentarze. Pozostałe zabudowania, kościoły, domy znalazły się pod wodą.

    Jezioro Nyskie powstało poprzez zbudowanie wysokiego na dwadzieścia metrów wału ziemno-betonowego. Zbiornik jest w stanie pomieścić ponad dwa tysiące metrów sześciennych wody. Mimo to w roku 1997 nie udało się uchronić miasta Nysy przed powodzią. Jak przy wielu zbiornikach retencyjnych, także przy zbiorniku zbudowanym na Nysie Kłodzkiej została zbudowana elektrownia wodna.

    Na Nysie Kłodzkiej jest w okresie dwudziestolecia międzywojennego został zbudowany zbiornik retencyjny nazywany Jeziorem Otmuchowskim. Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i znajdujące się w ich bezpośrednim otoczeniu tereny zostały włączone w obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego. Brzegi jeziora Nyskiego zamieszkuj wiele gatunków ptactwa wodnego: czaple białe, czajki, cyraneczki, kwokacze i wiele innych gatunków. Jezioro Nyskie jest miesjcem bardzo popularnym wśród ornitologów, żyją tutaj ptaki, które trudno spotkać w innych rejonach kraju. Do wyjątkowo rzadkich ptaków zamieszkujących okolice jeziora należy brodziec pławny.

    Jezioro Nyskie może poszczycić się piaszczystą linią brzegową. Ten atut został bardzo dobrze wykorzystany. Piaszczyste plaże, a do tego doskonała baza gastronomiczno-hotelowa przyciągają nad jezioro licznych, spragnionych ciszy turystów. Działają także porty jachtowe. Jezioro jest rajem dla wędkarzy. Można tutaj łowić między innymi leszcze, szczupaki, okonie i sandacze. Dużą atrakcją dla turystów są także rejsy spacerowym statkiem po wodach jeziora. Rejs trwa około czterdziestu minut, a statek nosi nazwę „Gracja”. Czyste wody jeziora i strzeżone kąpieliska zachęcają do kąpieli. Nad wodami jeziora wznoszą się szczyty Gór Bardzkich, Złotych i Opawskich. Ich łagodne wzniesienia zachęcają do wspinaczki.

    Turystów zaprasza nie tylko jezioro Nyskie, ale także miasto Nysa. Miasto zostało bardzo mocno zniszczone podczas II wojny światowej, mimo to ma sporą liczbę zabytkowych obiektów. Wśród nich znajduje się cenny, bo zbudowany w XV wieku kościół pod wezwaniem świętego Jakuba i świętej Agnieszki oraz zbudowany w XVII wieku kościół pod wezwaniem świętego Franciszka. W mieście zachowała się także zbudowana w XVIII wieku fontanna Trytona. Spora liczba zabytkowych kamienic Nysy uległa zniszczeniu nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie po jej zakończeniu.

    Dodaj komentarz