Przejdź do treści
Strona główna » Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie

    Wśród atrakcji turystycznych czekających na turystów w Bieszczadach jest Jezioro Solińskie. Jezioro zostało utworzone w sposób sztuczny, jego powstanie jest wynikiem wybudowania na rzece San i Solince zbiornika retencyjnego.

    Plany utworzenia zbiornika retencyjnego na tych dwóch rzekach istniały już w okresie międzywojenny, udało się je zrealizować dopiero w 1968 roku. W chwili obecnej zbiornik w Solinie jest największym w Polsce zbiornikiem o charakterze retencyjnym i energetycznym.

    Jezioro Solińskie zostało utworzone poprzez wybudowanie wysokiej na prawie dwa metry zapory. Poniżej zapory wybudowana została elektrownia wodna. Powierzchnia utworzonego w efekcie budowy jeziora wynosi dwadzieścia dwa kilometry kwadratowe, w najgłębszym miejscu jezioro osiąga głębokość sześćdziesięciu metrów. Imponująca jest także długość linii brzegowej jeziora Solińskiego, przekracza ona sto pięćdziesiąt kilometrów.

    Jezioro Solińskie jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach i to już od chwili wybudowania zapory. Nad brzegami jeziora powstało od chwili wybudowania zapory mnóstwo ośrodków wczasowych. Cześć z nich otwarta jest jedynie w sezonie letnim, pozostałe to ośrodki całoroczne. Bardzo mocno rozwinęła się także agroturystyka.

    Nad Solinę, bo tak popularnie nazywane jest Jezioro Solińskie każdego roku przyjeżdżają tłumy turystów. Są wśród nich miłośnicy sportów wodnych, nie brakuje także wędkarzy. Jezioro Solińskie jest bowiem zarybione. Żyją w nim między innymi bolenie, okonie, płocie, leszcze i sandacze. Gatunków ryb jest znacznie więcej, te są poławiane najczęściej. Jezioro jest bardzo popularne wśród kajakarzy i żeglarzy. Nic więc dziwnego, że pomyślano także o nich budując przystanie jachtowe i ośrodki żeglarskie. Na miejscu można wypożyczać rowery wodne, kajaki,łódki. Jezioro Solińskie to także rejon działania floty bieszczadzkiej oferującej rejsy wycieczkowymi statkami po wodach jeziora.

    Przy jeziorze Solińskim powstało wiele ośrodków turystycznych i wypoczynkowych, których sława sięga daleko poza granice Polski. Wśród tych miejscowości są: Solina,Myczkowce i Polańczyk, który jest miejscowością nie tylko turystyczno-wypoczynkową, ale także uzdrowiskową. Status uzdrowiska Polańczyk uzyskał w roku 1999, jednak pierwsi kuracjusze przyjeżdżali już w latach 70-tych XX wieku. Myczkowce są bardzo starą osadą, jej historia sięga XIV wieku. Solina słynie oczywiście z jeziora Solińskiego. Turyści odwiedzający Solinę, ale też ci, którzy tylko przejeżdżają prze tę miejscowość, bardzo chętnie zwiedzają koronę zapory. Jest ona dostępna dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Turyści mogą zwiedzić także wnętrze elektrowni wodnej. Wnętrze elektrowni można zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika.

    Na obszarze jeziora istniej możliwość kąpieli, ale tylko na wytyczonych kąpieliskach. Na jeziorze nie mogą pływać łodzie z silnikami spalinowymi. Na Solinie zawsze jest mnóstwo żeglarzy i kajakarzy, nie jest to jednak zbiornik polecany dla osób stawiających pierwsze kroki w tych sportach.

    Dodaj komentarz