Na pograniczu Kotliny Żywieckiej i pasma Beskid Mały położone jest piękne Jezioro Żywieckie. Jezioro jest sztucznie utworzonym akwenem wodnym, powstało poprzez zbudowanie na przepływającej w sąsiedztwie Żywca rzece Sole. Zanim zapora została wybudowana konieczne było zalanie kilku wsi położonych w miejscu przyszłego jeziora.
Jezioro Żywieckie spośród innych jezior naszego kraju wyróżnia się swoim pięknym otoczeniem, niewysokie szczyty górskie, które je otaczają dodają mu wyjątkowego uroku. Jezioro jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Żywca i okolic. Bardzo często nad dobrze zagospodarowanymi brzegami jeziora zatrzymują się także turyści podążający w Beskid Niski, nie brakuje tutaj także turystów z bardziej odległych rejonów, którzy pragną wypocząć właśnie nad jeziorem Żywieckim.
Do budowy ziemnej zapory wodnej w efekcie, której powstało Jezioro Żywieckie przystąpiono w roku 1960, budowa została ukończona sześć lat później. Długość i szerokość jeziora uwarunkowana jest od stanu spiętrzenia wód w zbiorniku. Im poziom spiętrzenia wód większy, tym jego rozmiary są większe. Przy zaporze została uruchomiona elektrownia wodna. Dostarczanie energii elektrycznej to tylko jedna z funkcji pełnionych przez Jezioro Żywieckie. Kolejną nie mniej ważną funkcją jest ochrona przed powodzią i funkcja rekreacyjna.
Jezioro Żywieckie leży na terenie wsi Tresna w gminie Czernichów. Przez Tresną oraz przez koronę zapory przebiega zaczynający się w Bielsku-Białej szlak turystyczny prowadzący w pasmo Cisowych Grab. Szlak jest oznakowany kolorem niebieskim. Jego zakończenie następuje na przełęczy Przysłop Cisowy. Z Tresnej wytyczony został także żółty szlak Tresna-Koleby. Jest to bardzo malowniczy szlak, którym można dojść na szczyt Łysy Groń. Trasa jest bardzo malownicza i widokowa. Daje okazję do spojrzenia na jezioro Żywieckie z góry.
Jezioro Żywieckie jest wspaniałym miejscem do uprawiania bardzo różnorodnych form sportów wodnych. Latem nad jezioro przyjeżdżają miłośnicy żeglarstwa, można spotkać także miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Brzegi jeziora są bardzo dobrze zagospodarowane. Na turystów czekają domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe i hotele. Doskonała jest także nad jeziorem i w jego okolicach baza gastronomiczna.
Jezioro Żywieckie ma opinię jednego z najpiękniejszych sztucznych jezior na terenie Polski. Do tej słusznej opinii na pewno przyczyniło się jego położenie wśród górskich pasm i lasów. Także okolice jeziora zachęcają do odwiedzenia. Bardzo blisko stąd na Górę Żar. Na szczyt góry prowadzi uruchomiona w roku 2004 kolejka linowo-terenowa. Stacja dolna tej kolejki znajduje się w miejscowości Międzybrodzie Żywieckie. Warto skorzystać z kolejki, choćby po to, aby spojrzeć na jezioro Żywieckie z innej perspektywy. Warto odwiedzić także sąsiadujący z jeziorem Żywiec. Do najciekawszych obiektów w mieście należy Pałac Habsburgów, piękny park, który go otacza oraz Stary Zamek. Blisko stąd także do Szczyrku, Korbielowa i Zwardonia. Szczerze polecamy przyjazd nad Jezioro Żywieckie.