Łososie to ryby, które żyją zarówno w wodach morskich, jak i w wodach słodkich. To ryby odznaczające się wyjątkowo szlachetnym smakiem, ryby, które dobrze przyrządzone są w stanie zadowolić największych smakoszy.
Poszukując łosoś przepisy znajdziemy wśród nich przepisy na potrawy proste, ale także na potrawy wykwintne. Łosoś przepisy to przepisy na łososia smażonego, gotowanego lub pieczonego. Jeśli dobrze przeszukamy książki kucharskie to znajdziemy w nich także łosoś przepisy na przygotowanie delikatnej terriny z łososia, która jest bardzo popularnym daniem w kuchni francuskiej. Poszukujący trochę bardziej prostych łosoś przepisy zamiast terriny mogą znaleźć łosoś przepisy na pasztet. Wśród łosoś przepisy znajdziemy przepisy na dania z łososia świeżego lub łososia wędzonego. Wśród tej ostatniej kategorii dominują przepisy na ostre rolady z farszem z wędzonego łososia i na sałatki z łososiem. Jak widać pomysłów na wykorzystanie tej ryby jest wiele, są przy tym bardzo różnorodne.
Mięso łososia jest różowe i delikatne. Do tego jest bardzo zdrowa i wartościowa ryba. Spośród ryb tłustych, bo do takich należą łososie, wyróżnia się wyjątkowo dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Jedzenie ryb bogatych w kwasy omega-3, a więc także i łososi polecają lekarze wszelkich specjalności, a szczególnie kardiolodzy, gdyż kwasy omega-3 bardzo korzystnie wpływają na serce i układ krążenia. Powinny po nie sięgać także osoby z wysokim poziomem złej frakcji cholesterolu, gdyż kwasy omega-3 powodują jego obniżenie. Łososie są także cennym źródłem witaminy D. Warto je jeść chociażby z tego powodu. Dodatkowo są źródłem witamin z grupy B, fosforu i potasu.
W polskich sklepach dostępne są dwa rodzaje łososi: łososie żyjące w stanie dzikim u wybrzeży amerykańskiego stanu Alaska oraz łososie hodowlane. Łososie hodowlane hodowane są w norweskich stawach. Łososie norweskie ustępują pod względem smakowym i odżywczym łososiom z Alaski. Na pewno łososia hodowlanego nie powinny jeść kobiety w ciąży i dzieci. Z drugiej strony za łososiem norweskim przemawia jego cena, która jest niższa niż łososia dzikiego.
Sklepy rybne oferują łososie w bardzo różnej postaci. Sklepy oferują łososie świeże i mrożone. Świeży łosoś powinien mieć lekko wilgotną i gładką skórę, oczy ryby powinny jasne. Zapach wydzielany przez świeżego łososia nie powinien być zbyt intensywny. Nie kupujmy łososi o wyjątkowo intensywnym kolorze mięsa. Taki łosoś był najprawdopodobniej karmiony paszą z dodatkiem substancji barwiących mięso. To także przemawia za zakupem łososia dzikiego, w jego mięsie na pewno nie ma żadnych barwników. Ale dzikiego łososia jest trudno kupić, jego połowy są coraz mniejsze.
Do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku łososie żyły bardzo licznie także w naszym kraju. Najwięcej łososi żyło w rzekach dorzecza Wisły i Odry. Kiepska jakość wód w tych rzekach oraz działalność kłusowników sprawiły, że łosoś praktycznie zniknął z polskich rzek. Spotykany sporadycznie należy w Polsce do gatunków, którym grozi całkowite wyginięcie.