Przejdź do treści
Strona główna » Najlepsze zanęty

Najlepsze zanęty

    Zanęta wędkarska jest podawana w łowisko przez wędkarzy, o dużej wartości aromatycznej co ma na celu przywabienie i utrzymanie w nim ryb. Należy poszukać miejsce na zanęty takie, w którym jest np. załamanie dna, obszar płaskiego dna zaraz na końcu spadu, dołek lub miejscowe wypłycenie. Powinien to być twardy odcinek dna.

    Wstępne nęcenie polega na rzuceniu do wody około 6-10 kul wielkości pomarańczy oraz jednorazowo porcję jokera z gliną, 10-14 kul. W zależności od warunków zużywa się około 2 kilogramów zanęty spożywczej, do której można dodać pinki. Stosowanie zanęty jej ilość i jakość uzależniona jest od warunków na łowisku, liczby brań, ich intensywności czy wielkości ryb. Wśród składników zanęty wyróżniamy takie elementy jak pęczak, pszenica, kasza jaglana, kasza manna, ziemniaki, płatki owsiane, chleb i inne. Ważnym elementem zanęty jest zapach, gdyż ryby doskonale potrafią rozpoznać zapach zanęty roznoszący się w wodzie. Każdy aromat wabi inną rybę i wśród używanych zapachów wyróżnia się wanilię, karmel, cynamon, anyż, goździki, czosnek, kozieradka, koper, szafran, miód, nostrzyk, melasa, tatarak, kokos, kminek, truskawka, a nawet tran. Co do zapachu należy wiedzieć kiedy, jaki i w jakiej ilości używać.

    Do przygotowania dobrej zanęty należy zapoznać się z danym łowiskiem, żeby wiedzieć jakie ryby występują(dla odpowiedniego zapachu), jakie jest dno łowiska, jaki rodzaj wody(stojąca, płynąca, żeby wiedzieć jaki rodzaj ziemi dodać. Wszystkie te czynniki sprawiają, że brak jest jednej uniwersalnej zanęty i za każdym razem trzeba przygotować nową, świeżą, z innymi składnikami.

    Każda zanęta posiada pewne podstawowe elementy, do których zaliczamy bazę, wypełniacze i składniki smużące, składniki pobudzające, składniki zapachowe i smakowe. W zanęcie baza i wypełniacze stanowią 2/3 całości, pozostałe to zapachy, smaki i składniki pobudzające. Bazę mogą stanowić takie składniki jak bułka tarta, suchary mielone, wysuszony chleb. Z kolei do wypełniaczy należą glina, żwir, piasek, ziemia z kretowiska, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana czy kasza manna. Jako składników smużących używa się mleka w proszku, torfu czy kredy. Z kolei jako składniki pobudzające używane są akie produkty jak mielone siemię lniane, mielone konopie, płatki owsiane, mielony słonecznik, otręby pszenne i inne. Składnikami zapachowymi są olejki i naturalne dodatki takie jak wanilia, kolendra, kminek, kozieradka, przyprawa piernikowa i inne. Dla smaku dodaje się zmielone biszkopty, cukier puder, melasę, kakao, przyprawę piernikową czy nawet mielone goździki. Każda zanęta może zawierać dodatki mające zwiększyć jej atrakcyjność. Tymi dodatkami są dodatki ruszające się jak np. białe robaki, pinka czy ochotka.

    Istotny jest także dobór koloru zanęty, który dobieramy pod kolor dna łowiska. Jasne dno to jasna zanęta, natomiast ciemne dno to i ciemny kolor zanęty, co ma niwelować odstraszanie ryb.

    Żaden wędkarz nie wskaże najlepsze zanęta. Każda zanęta jest dobra, a te można uatrakcyjniać dodatkami w zależności od wyboru łowiska.

    Dodaj komentarz