Hodowlą ryb ozdobnych zajmowano się już w starożytnych Chinach. Prekursorem hodowli ryb akwariowych był cesarz Wen-Wań. Ryby ozdobne trzymano także w Japonii, w obu tych krajach popularnością cieszyła się złota rybka. Dzisiaj złota rybka jest jedną z najczęściej spotykanych rybek w domowych akwariach.
W tyle za mieszkańcami Chin i Japonii długo pozostawali w tyle mieszkańcy Europy. W Europie pierwsze ryby akwariowe zaczęto trzymać w domowych akwariach dopiero w XVIII wieku. Krajem, w którym po raz pierwszy pojawiły się ryby akwariowe była Portugalia. Następnym krajem, w którym pojawiło się nowatorskie, jak na owe czasy, hobby była Anglia. Z upływem lat ryby akwariowe zaczęły być hodowane w całej Europie. Moda na ryby akwariowe dotarła także do Polski. Oprócz popularnych złotych rybek w akwariach pojawiły się nowe gatunki, wśród nich ryby pochodzące z wód tropikalnych.
Egzotyczne ryby akwariowe pochodzą z różnych zakątków kuli ziemskiej. Są wśród nich ryby akwariowe, które w naturalnych warunkach zamieszkują zbiorniki wodne na kontynencie afrykańskim i obie Ameryki. Wśród tych ryb najbardziej popularne są neony. Neony to rybki, które świecą. Rybki te pięknie prezentują się w akwariach zwłaszcza w większej ilości. Neony to nie jedyne rybki akwariowe, które świecą. Święcą także zwinniki latarniki. Ich ojczyzną jest dorzecze Amazonki. Rzadko spotykaną rybką akwariową jest ślepiec jaskiniowy. Do hodowli tych ryb konieczne jest akwarium pozbawione roślinności.
W domowych akwariach chętnie hodowane są rybki należące do rodziny karpiowatych. Oprócz wspomnianych złotych rybek do rodziny tej należą także danio i brzanki. Atrakcyjnie ubarwione brzanki to najbardziej popularne ryby akwariowe. W akwariach z egzotycznymi rybkami coraz częściej zobaczymy okryte ponurą sławą krwiożerczych ryb piranie.
W akwariach często spotykanymi rybkami są szczupieńczyki liniowane. To jedne z najładniejszych rybek akwariowych. Równie często zobaczymy w domowych akwariach kolorowe gupiki (pawie oczka to ich popularna nazwa) i mieczyki Hellera. Najpowszechniejsze są chyba jednak skalary. Rzadkością są dyskowce zwane popularnie paletkami. Ich mała popularność wynika z dużych wymagań, które należy spełnić, aby rybki te dobrze czuły się w domowych warunkach.
Z rodzimych gatunków w domowych akwariach najczęściej można spotkać cierniki i różanki. Rybki te najlepiej czują się poza naturalnym środowiskiem, stąd ich duża popularność zwłaszcza wśród początkujących akwarystów.
Akwaryści bardzo często starają się, aby gatunki rybek żyjące w ich akwariach były bardzo różnorodne. Stąd najpopularniejsze są akwaria wielogatunkowe, w których hoduje się kiryski o bardzo charakterystycznym wyglądzie, bardzo ruchliwe danio, czy znacznie od nich spokojniejsze welony.
Założenie akwarium wiąże się ze sporymi kosztami. Największym błędem, jaki można popełnić to kupno złotej rybki, którą będziemy trzymać w kulistym naczyniu pozbawionym roślin i możliwości dostarczania jej tlenu. W takich warunkach nasza rybka nie pożyje zbyt długo.