Przejdź do treści
Strona główna » Rodzaje kołowrotków

Rodzaje kołowrotków

    Każdy wędkarz posiada sprzęt mający umożliwić mu spokojne wędkowanie. Jednym z elementów tego sprzętu jest kołowrotek, który ma umożliwiać wysuwanie i zwijanie żyłki. Należy podkreślić, że niektóre metody wędkowania nie wymagają posiadania kołowrotka. Zazwyczaj jednak kołowrotek jest w częstym użyciu. Dodatkowo niektóre kołowrotki mają charakter uniwersalny, a inne mogą być przeznaczone tylko do danego rodzaju wędkarstwa.

    Kołowrotki dzieli się pod względem szpuli, na którą nawijana jest żyłka. Ten podział sprawia, że wyróżnia się kołowrotki z ruchomą szpulą(która jest ułożona jest prostopadle do wędziska) oraz ze stałą szpulą(która ułożona jest równolegle do wędki).Ponadto wyróżnia się jeszcze kołowrotek typu multiplikator, który jest rodzajem kołowrotka wędkarskiego o ruchomej szpuli. Multiplikator to zaawansowany technicznie kołowrotek o znacznych przełożeniach. Multiplikator jest wykorzystywany w wędkarstwie morskim, gruntowym, spinningu nastawionym na duże przynęty podczas łowienia większych ryb. Inny podział kołowrotków dotyczy możliwości hamowania. Hamulec ma zapobiec zerwaniu się ryby. Dlatego też wyróżnia się kołowrotki z przednim (górnym) hamulcem(blokada umiejscowiona z przodu i hamuje bezpośrednio szpulę) oraz z tylnym (dolnym) hamulcem(blokada z tyłu w mechanizmie, w przekładniach).

    Ponadto kołowrotki dzielimy na te z wolnym biegiem(rozłączenie mechanizmu ze szpulą) i z hamulcem walki(czyli przełącznik, za pomocą którego zmniejsza się błyskawicznie tarcie hamulca).

    Najważniejsze parametry dotyczące kołowrotków to przełożenie, masa, ilość łożysk i pojemność szpuli. Kołowrotki są wykonane z takich materiałów jak duraluminium, aluminium czy grafit. Ponadto kołowrotki posiadają wiele funkcji. Funkcje spełniane przez kołowrotki to m. in. elektroniczny licznik głębokości, sygnalizator brań, czy silnik elektryczny.

    W trosce o stan kołowrotka należy zadbać o smarowanie. Brak smarowania objawia się cięższą i głośniejszą pracą przy zwijaniu żyłki, skrzypieniem korbki i innymi. Ważne jest, aby pamiętać, że różne części kołowrotka smarujemy różnymi rodzajami smaru. Smar powinno się dozować w odpowiedniej ilości.

    Wyróżnia się również kołowrotki o szpuli stałej, które mogą b yć otwarte i zamknięte. Kołowrotki otwarte, to takie gdzie szpula i kabłąk znajdują się na wierzchu, z kolei zamknięte to takie, które mają obudowy. Kołowrotki otwarte są stosowane, gdy ryby szukają przynęty płynącej z prędkością nurtu, przy dokładnych i długich rzutach, Do łowienia na duże odległości ze spławikami przelotowymi lub wagglerami o wyporności 2 SSG i większymi oraz w innych sytuacjach. Tymczasem kołowrotki zamknięte stosowane są do wyczynowego łowienia ze średniej wielkości wagglerem, kiedy dokładne zarzucenie nie jest ważne, ponadto przeciwdziała splataniu żyłki przy zarzucaniu.

    Każdy kołowrotek ma swoje wady i zalety, a jego wybór zależy od wędkarza, jego sposobu łowienia, kwoty przeznaczonej na jego zakup czy od sposobu wędkowania. Przede wszystkim przy zakupie kołowrotka warto wybrać produkt renomowanych firm, co gwarantuje nam pełny serwis i gwarancję, należy pamiętać, że kołowrotek powinien kręcić się swobodnie, a kabłąk łatwo się otwierać i zamykać, a hamulec powinien płynnie wypuszczać żyłkę.

    Dodaj komentarz