Zamieszkujące jeziora i rzeki ryby znamy stosunkowo słabo. Pod powierzchnią wody żyje bardzo wiele gatunków ryb, występują one w rzekach i jeziorach całego świata, niezależnie od szerokości geograficznej i niezależnie, na jakiej wysokości nad poziomem morza położone są jeziora i rzeki.
Ryby, które żyją w jeziorach i rzekach to ryby słodkowodne. Spotkamy je w płynących przez niziny rzekach, ale także w położonych wysoko w górach jeziorach. Ryby słodkowodne zamieszkują często także rowy melioracyjne. W zależności od gatunku ryby słodkowodne potrzebują bardzo różnych warunków do życia.
Ryby słodkowodne najczęściej spotykane w płynących przez obszary górskie strumieniach to pstrągi. Pstrągi dobrze czują się tylko w wartko płynącej wodzie, która do tego musi być czysta i dobrze natleniona. Takie warunki pstrągi znajdują właśnie w górskich strumieniach i potokach. Żyjące w górskich strumieniach pstrągi to ryby słodkowodne drapieżne. Średnia waga dorosłego pstrąga to osiemset gram, można spotkać także osobniki znacznie cięższe. Ich ubarwienie może być różne, na kolor ubarwienia wpływa środowisko, w którym żyją. W Europie spotykamy trzy gatunki pstrąga. Jednym z nich jest rodzimy pstrąg potokowy, pozostałe dwa, pstrąg tęczowy i źródlany, do Europy trafiły z Ameryki Północnej.
Ryby słodkowodne żyją nie tylko w rzekach, ale także w jeziorach. Jedną z najbardziej popularnych ryb słodkowodnych jest karp. Popularny karp w stanie dzikim nazywany jest sazanem. Sazana nie spotkamy w Polsce, zamieszkuje on bowiem tylko zlewiska Morza Kaspijskiego, Morza Czarnego i Jezioro Aralskie. W Europie spotkamy tylko hodowlane odmiany karpia, są one w krajach Europy hodowane od XIII wieku. Do ryb, których naturalnym środowiskiem życia są jeziora należą leszcze. W jeziorach spotkamy także klenie, węgorze, kiełbie o bolenie.
Ryby słodkowodne zamieszkują nie tylko akweny Europy, ale także wody tropikalne. W wodach tropikalnych żyją spotykane w domowych akwariach pielęgnice i gurami. W akwariach znajdujących się w wielu ogrodach zoologicznych możemy zobaczyć olbrzymią arapaimę. Ryba ta występuje tylko w wodach Ameryki Południowej, potrafi ważyć sto kilogramów i osiągać dwa metry długości. Jeszcze niedawna populacja tej słodkowodnej ryby była dość liczna, jednak jej wyjątkowo smaczne mięso sprawiło, że populacja arapaimy drastycznie spadła. W rzekach Ameryki Południowej żyją także piranie. Mimo swych niewielkich rozmiarów to jedne z najbardziej krwiożerczych ryb słodkowodnych.
W przypadku ryb słodkowodnych paradoksem jest, że wiele osób zna znacznie lepiej gatunki i zwyczaje ryb żyjących w wodach tropikalnych. Jest to oczywiście zasługa bardzo powszechnego hobby, jakim jest akwarystyka. Dzięki akwarystyce wielu europejczykom udało się doskonale poznać słodkowodne ryby tropikalne. Zapewnienie tym rybom warunków mocno zbliżonych do naturalnych wymaga od hodowcy znakomitego poznania samych ryb, jak również warunków, które należy im zapewnić w akwarium. Tylko doskonałe poznanie wymagać tych ryb zapewnia im sukces w hodowli.