Do najstarszych kręgowców żyjących na Ziemi należą ryby. Wśród ryb wyróżniamy ryby żyjące w słonych wodach morskich i oceanicznych oraz ryby, które żyją w słodkich wodach jezior i rzek. Te ostatnie noszą nazwę ryb słodkowodnych.
Ryby słodkowodne reprezentowane są przez bardzo wiele gatunków. Ryby słodkowodne reprezentuje między innymi należący do rodziny karpiowatych karp. Podstawowym, dziko żyjącym gatunkiem karpia jest sazan, którego można coraz rzadziej już spotkać w wodach Morza Kaspijskiego, Azowskiego i Czarnego. Wody tych trzech mórz są ciepłe, ich dno jest muliste lub piaszczyste. Takie warunki bytowania karpie lubią najbardziej. Karpie najbardziej aktywne stają się po zmroku.
Ryby słodkowodne reprezentują także liny. To ryby, które lubią samotność, podobnie do karpi najbardziej aktywne stają się po zmroku. Młode liny odżywiają się planktonem, dojrzałe preferują larwy owadów, mięczaki i ślimaki. Najczęściej liny spotkać można w płytkich i ciepłych wodach stojących. Jeżeli dopisze nam szczęście to także w wodach płynących. Średnia waga tych ryb to dwa kilogramy. Liny zimują w mule. Należą do rodziny karpiowatych.
Do rodziny karpiowatych należą także płocie. Jako przedstawiciele rodziny karpiowatych, płocie to ryby słodkowodne. Płocie występują w całej Europie, za wyjątkiem krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Spotykany jest także na terenie Azji. Płocie należą do ryb stadnych. Pokarmem młodych płoci jest plankton, starsze żywią się glonami, ale też skorupiakami.
Ryby słodkowodne reprezentowane są przez ryby drapieżne. Najbardziej znaną drapieżną rybą słodkowodną jest szczupak. Szczupaki żyją w słodkich wodach niemal całej Europy, w Ameryce Północnej i w Azji. Nie występuje na Półwyspie Iberyjskim, do Hiszpanii został wprowadzony sztucznie.
Wędkarze, którzy łowią ryby słodkowodne marzą przede wszystkim o złowieniu suma. Ryba ta występuje głównie w Europie Wschodniej i w Europie Środkowej. Bardzo małą populacją sumów mogą poszczycić się także kraje skandynawskie: Szwecja, Dania i południowa Finlandia. Od pewnego czasu podejmowane są próby sztucznego zarybiania sumami rzek i jezior w Anglii, Niemczech, na terenie Hiszpanii i Francji. Sumy należą do ryb, które najbardziej aktywny tryb życia prowadzą w nocy. Pod względem wielkości, sum jest największą rybą słodkowodną, jaką można spotkać na terenie Europy. Młode sumy żywią się skorupiakami, starsze mniejszymi od nich rybami. Inną, drapieżną rybą słodkowodną jest okoń. Okonie żyją w wodach nizinnych oraz na terenach podgórskich (do wysokości 1000 metrów nad poziomem morza). Preferują życie w samotności. Najbardziej aktywne są bardzo wczesnym rankiem oraz po zapadnięciu zmierzchu. Głównym pożywieniem młodych okoni jest plankton, starszych – bezkręgowce i mniejsze od nich ryby. W 2011 roku okoń pospolity został objęty w naszym kraju ochroną. Oznacza to, że okonie mniejsze niż 15 centymetrów muszą zostać przez wędkarzy wypuszczone. Okonie należą do jednych z najbardziej popularnych ryb słodkowodnych wśród wędkarzy.