Przejdź do treści
Strona główna » Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe

    Hobby to idealny sposób na zabicie nudy, ale może także bardzo rozwijać i wymagać nie lada treningu. Sposób korzystania z wędki czy właściwego wyławiania każdej sztuki, zdradza poziom osoby i jej doświadczenie i sprawia, że coraz częściej organizuje się na świecie duże imprezy sportowe właśnie dla wędkarzy.

    Mogą oni rywalizować w wielu różnych konkurencjach jak chociażby wędkarstwo podlodowe, łowienie na czas, łowienie na rozmiar i masę, lub też technika rzucania i precyzja. Dla każdego specjalisty znajdzie się bez wątpienia konkurencja, w której będzie mógł zabłysnąć na tle innych wędkarzy. Dzięki wewnętrznej rywalizacji, w grupie lokalnych wędkarzy tworzy się także swoista więź, dzięki której są oni bardzo dobrze zoriganizowani i zmotywowani do aktywnej pracy na rzecz swoich miejscowych łowisk. W ich interesie jest więc utrzymanie dobrostanu nie tylko samych akwenów, ale troszczenie się o bioróżnorodność lokalnego ekosystemu w ogóle – ostatecznie ma ona wpływ na to, jak dużo zdrowych i ciekawych różnorodnych okazów udaje im się odłowić. Pasjonaci decydujący się na poświęcenie swojego wolnego czasu na połów ryb, dość szybko stają się ekspertami w swojej dziedzinie i tak jak w sporcie – chcą być coraz lepsi. Aby to osiągnąć, konieczne jest zdecydowanie się na jedną specjalizację – w krajach położonych w strefach zimniejszego klimatu, wędkarstwo podlodowe wydaje się być absolutnie najlepszym wyborem. Przede wszystkim ryby pod lodem często są zdecydowanie spokojniejsze i bardziej senne, co przy zastosowaniu odpowiednich technik połowu daje dużo lepsze rezultaty. Ze względu na właściwy okres rozwoju wielu gatunków, jest to także najskuteczniejszy sposób na złowienie bardzo dorodnych sztuk – w tym okresie lęgowym raczej trudno o bardzo małe i młode okazy, co sprawia także, że wędkarstwo podlodowe jest stosunkowo ekologicznym sportem.

    Jeśli mowa o krajach, które położone są w wyjątkowo zimnych regionach geograficznych, jak Skandynawia, Rosja czy Kanada, łowienie ryb z zamarzniętego jeziora ma bardzo długą tradycję i tam stosuje się bardzo zróżnicowane metody połowu. Często wędkarstwo podlodowe ma dużo ważniejsze znaczenie, niż tylko samo pozyskiwanie ryb do konsumpcji – to cała filozofia postępowanie z otoczeniem i przyrodą. Wejście na zamarznięty zbiornik wody musi wymagać nie tylko odwagi, ale przede wszystkim rozwagi – dla własnego bezpieczeństwa, ale także z szacunku do siły matki natury, rodziny od pokoleń specjalizujące się w takiej formie połowu potrafią odnaleźć się na lodzie perfekcyjnie. Jednak amatorzy, szczególnie w krajach, gdzie duże oblodzenie wód śródlądowych występuje stosunkowo rzadko, wędkarstwo podlodowe może zakończyć się tragicznie, jeśli nie będzie się przestrzegało odpowiednich zasad. W polskim prawie wędkarstwo podlodowe stało się w ogóle dopuszczalne w 2011 roku, co dowodzi, jak długo nie ufano nawet profesjonalnym wędkarzom na tyle, by pozwolić im zimą wchodzić na zamarzniętą taflę, a następnie ją nawiercać czy łupać w celu uzyskania dojść do wody.

    Dodaj komentarz